From Shopping Sprees to Sale Frenzies: 11+ Hilarious 'Girl Math' Moments Online

4. The Complete Package of Heartbreak

Girl Math: Believing that a fresh hair color or piercing will make things better Source: @joudyelsherbiny It is not simple to deal with heartbreak, particularly if you are a girl who understands female math and has unrestricted access to the capacity to alter her appearance. These two factors don't mix well and nearly invariably result in ladies obtaining the most excruciating piercing ever known to man or drastically cutting off all of their hair in an impulsive haircut.

The Complete Package of Heartbreak @joudyelsherbiny/TikTok It is their method of overcoming loss and sadness, and it is not unhealthy in the slightest to find fulfillment in altering a part of your life that you can control while forgetting about the one that you cannot.

5. Color Blindness in Red

Girl Math: Disregarding warning signs From @gufydox The majority of girls are colorblind when it comes to the warning signs that men display, yet they can quickly distinguish subtle distinctions between, say, mauve and pink. That's all there is to girl math!

Red Color Blindness on TikTok and Gufydox If you ask a girl which shade of red nail paint she prefers when they couldn't look more alike, she will tell you right away. However, if you ask her to examine the guy she is falling for closely and see his warning signs, she won't know what to do. When it comes to the guys they like, girl math seldom ever does girl math!

6. Should I Purchase It Whole or in Parts?

Girl Math: Crafting a costly item on your own The Queen of Coffee When it comes to the quandary of purchasing items whole or in parts, girl math is fairly straightforward: if an item is simply too costly to purchase whole, you purchase its components and tools instead and prepare it at home, even if this means paying a significant amount more for the parts than for the whole.

Should I Purchase It Whole or in Parts? TikTok/@QueenVofCoffee For example, if you believe a $40 red velvet cake is simply too pricey, lady math says you should buy the materials for it for $60 and bake it at home. It implies that you made financial savings!